Vil du blive bedre til at udrede spiseforstyrrelser? Eating Disorder Examination (EDE) er den gyldne standard til at diagnosticere en spiseforstyrrelse, og nu afholder Askovhus i samarbejde med cand.psych. Ph.d. Loa Clausen et 2-dages kursus i EDE.
Kurset henvender sig til alle fagprofessionelle, der ønsker sig at vide mere om, hvordan man bruger EDE-interviewet. Kurset er forhåndsgodkendt til specialistuddannelsen i psykoterapi for voksne, modulet klinisk undersøgelsesmetodik 12 timer.
Dato: fredag d. 8. december 2023 kl. 09.00-16.00 og fredag d. 12. januar 2024 kl. 09.00-16.00
Hvor: Askovfonden, Struenseegade 9, 4. sal. 2200 København N. (I kantinen)
Pris: Early bird-pris, hvis man tilmelder sig før 1. september: 3.000 kr. (plus moms).
Derefter 3.400 kr. (plus moms). Prisen er inkl. forplejning (frokost, eftermiddagssnack og kaffe/the).
Tilmelding: Tilmeld dig til tilmelding@askovhus.dk med dit fulde navn, uddannelsesbaggrund og mailadresse, da vi indsender deltagerliste til Dansk Psykologforening efter endt kursus. Tilmeld dig gerne hurtigst muligt og senest 1. november 2023. Ved for få tilmeldte vil kurset ikke blive afholdt.
Kurset har til formål at gøre deltagerne i stand til at bruge EDE-interviewet, så spiseforstyrrelser kan diagnosticeres så validt som muligt.
EDE er et semistruktureret diagnostisk interview, der både i klinik og forskning anses som den ”gyldne standard” for diagnostisk afklaring af spiseforstyrrelser. Det er udviklet af Christopher Fairburn og medarbejdere i Oxford (UK) igennem de seneste 30 år. EDE version 12 og 16 samt EDE-child vil blive gennemgået mht. struktur, opbygning, indhold og psykometriske egenskaber. Cases inddrages, herunder optaget interview, således at du vil kunne bruge EDE og får mulighed for at få de første erfaringer med instrumentet samt supervision heraf.
Diagnostik af spiseforstyrrelser er vanskelig, og kriterierne er forskellige i ICD-10, ICD-11 og DSM-5. På kurset vil Loa gennemgå diagnostik af spiseforstyrrelser i de forskellige manualer med reference til EDE-items.
På kurset vil du opnå færdigheder i at:
Kurset foregår henover to fredag (8. december 2023 og 12. januar 2024) fra kl. 9-16 hos AskovFonden i Struenseegade 9, 4. sal, 2200 København N (i Kantinen).
Kurset vil bestå af min. 75% læger og psykologer og max 25% andre fagprofessionelle. For at kurset kan godkendes til specialistuddannelsen, må man max have 10% fravær.
Tilmeld dig gerne hurtigst muligt og senest 1. november 2023. Hvis du tilmelder dig inden 1. september, kan du få rabat på kurset.
Ved for få tilmeldte vil kurset ikke blive afholdt. Ved tilmelding i sommerferieperiode kan der gå nogle uger før du modtager en bekræftelse på din tilmelding. Du vil senest modtage bekræftelsen i uge 32.
Et deltagerbevis kræver at man har gjort konkrete erfaringer med minimum et EDE-interview inden 2. kursusgang.
Læs Fairburn (2008) eller Fairburn og Cooper (1993) inden undervisningen.
Loa Clausen, cand.psych. PhD.
Loa har undervist i diagnostik, spiseforstyrrelser og EDE siden 2000. Hun er trænet i voksenversionen ved Christopher Fairburns gruppe i Oxford og i børneversionen ved Rachel Bryant-Waugh in London.
Loa har arbejdet forskningsmæssigt og klinisk med spiseforstyrrelser siden 1998 og har undervist i spiseforstyrrelser på både bachelor- og kandidatniveau på Psykologisk Institut, Aarhus Universitet siden 1999 samt på specialpsykologuddannelsen siden 2013.
Derudover har hun igennem de seneste 20 år uddannet psykologer, læger, sygeplejersker i hele Danmark i EDE og diagnostik og har skrevet flere lærebøger og forskningsartikler inden for feltet.