fbpx Udvidet grundkursus i dialektisk adfærdsterapi (DAT) | Askovhus

Udvidet grundkursus i dialektisk adfærdsterapi (DAT)

På dette kursus vil I få grundlæggende viden om hvad dialektisk adfærdsterapi (DAT) er og hvordan det kan anvendes i samtaler, gruppeterapi og/eller miljøterapeutisk med mennesker med spiseforstyrrelse. I vil få mulighed for at øve de forskellige samtaleteknikker og vi vil gå i dybden med nogle dele af den dialektiske adfærdsterapis færdigheder.

Målgruppe: Fagpersonale, der arbejder med mennesker med spiseforstyrrelse

Pris: 28.000 kr. (ex. moms)

Varighed: 2 dage (9.00-15.00)

Hvad er dialektisk adfærdsterapi?

Dialektisk adfærdsterapi (DAT) er en evidensbaseret behandlingsform, der er udviklet af den amerikanske professor i psykologi og psykiatri Marsha M. Linehan.  I dialektisk adfærdsterapi arbejder man hen imod at lære nye færdigheder til at regulere svære følelser. Man arbejder med at færdighederne skal erstatte skadelig og uhensigtsmæssig adfærd (for eksempel spiseforstyrret adfærd) med adfærd, som ikke er skadelig, og som på længere sigt vil give mulighed for at leve det liv, man ønsker sig.

Indhold

Formålet med kurset er at give jer en indføring i DAT og viden om, hvordan DAT i praksis kan anvendes.

Igennem kurset vil I opnå viden om og færdigheder i:

  • Viden om, hvad DAT er
  • Overblik over forskellige typer af interventioner der er i DAT. Herunder hvilke konkrete færdigheder terapien har til formål at klienterne opnår
  • Viden om hvordan man konkret kan arbejde med DAT med mennesker med en spiseforstyrrelse
  • Øvelse i brug af de forskellige samtaleteknikker i DAT
  • Viden om hvordan et DAT forløb kan planlægges og tilpasses til den målgruppe I arbejder med
  • Grundlæggende viden om spiseforstyrrelser og hvordan der tages højde for dette i planlægning af DAT behandling
  • Øvelse i brug af samtaleteknikker i DAT tilpasset til mennesker med spiseforstyrrelser

Undervisningsform

Kurset er tilrettelagt, så det består af faglige oplæg, plenumdiskussioner og øvelser med fokus på at give jer både en teoretisk viden og praksisnære øvelser.

Vi tilpasser undervisningen til jeres behov og den målgruppe I arbejder med.

Form

Kurset udbydes som et 2-dages kursus fra 09.00-15.00 begge dage.  Kurset kan afholds online eller hos jer.

Målgruppe

Kurset er for alle, der arbejder med mennesker med en spiseforstyrrelse eller mennesker der har andre diagnoser og udfordringer og derudover også en spiseforstyrrelse. Kurset er for eksempel for pædagoger, psykologer, sundhedsplejersker, læger, social- og sundhedsassistenter, sygeplejersker som arbejder for eksempel på et botilbud, i psykiatrien, i dagtilbud, som privatpraktiserende psykologer eller læger eller i kommunale tilbud.